شش نکته در خصوص وکیل طلاق

شش نکته در خصوص وکیل طلاق که باید بدانید !

وکالت در طلاق

اول:

در مواردی که زن وکالت در طلاق از طرف همسر دارد که به غلط به آن حق طلاق گفته می شود.

استفاده از این وکالتنامه حتما باید از طریق وکیل برای طلاق باشد و این موضوع با وکالت مدنی زن از همسر خود یا دیگرانی به غیر از وکیل دادگستری ممکن نیست.

دوم:

در موارد درخواست طلاق توافقی اگر از طریق وکیل طلاق صورت گیرد و با وکالتنامه این مراتب انجام گردد حتما باید حق اسقاط اعتراض به رای دادگاه و تجدیدنظرخواهی در وکالتنامه قید گردد در غیر اینصورت برای اجرای صیغه طلاق باید تا پایان فرجه اعتراض به رای و به اصطلاح قطعیت رای صبر کرد.

سوم:

وکالت وکیل طلاق می تواند در سند جداگانه یا ضمن عقد نکاح به شکل شرط نتیجه قید گردد .

 

هرچند در مورد صحت حقوقی حالت اخیر شک و شبهه ای اخیرا مطرح گشته است.

اقرار وکیل در طلاق

چهارم:

در جریان دعوای طلاق چه به صورت توافقی یا به درخواست زوج و زوجه به صورت جداگانه اقرار وکیل به اصل حق علیه موکل اقرار قانونی نبوده و واجد آثار حقوقی نمی باشد و صرفا تا حد یک اماره قضایی برای بهره برداری دادگاه محل اعتبار ا ست.

پنجم:

وکیل طلاق با وکالتنامه دادگستری که مبادرت به طرح دعوای طلاق به هر قسم آن نموده وکیل اجرای حکم و صیغه طلاق نیست لذا اگر موکل قصد به اجرای صیغه طلاق از طریق وکیل دارد میبایست در قرارداد خصوصی آن را قید و در وکالتنامه اختیار اجرای رای و صیغه طلاق را به وکیل در طلاق اعطا نماید.

ششم:

میزان حق الوکاله وکیل برای طلاق یک امر توافقی می باشد و وجود بخشنامه در اینخصوص مانع توافقات وکیل طلاق و موکل خود به کمتر یا بیشتر از ارقام مندرج در بخشنامه نیست.

شش نکته در خصوص وکیل طلاق که باید بدانید!

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *