وکیل حضانت

حضانت هم حق و هم تکلیف والدین در صورت داشتن شرایط قانونی از قبیل حیات و اهلیت کامل است،عموما منظور از حضانت نگهداری و تربیت و آموزش اخلاقی فرزند است و در صورت عدم مفارقت والدین به عهده هر دو طرف است.

حکم حضانت در مواقعی صادر می گردد که والدین به دلیل طلاق یا هر علت دیگری از یکدیگر جدا زندگی می کنند،البته شرط اصلی بودن فرزند مشترک در سن حضانت است،

منظور از سن حضانت کمتر از 15سال در پسران و کمتر از ۹سال تمام قمری در دختران است،به تعبیری دختر و پسر بالاتر از این سنین اساسا داخل در حضانت نمی باشند و قانونگذار تربیت اخلاقی ایشان را تکلیف یا حق قانونی در نظر نگرفته است هر چند که شایسته بود سن حضانت ۱۸سال تمام در نظر گرفته می شد تا امنیت اخلاقی و تربیت و آموزش صحیح کودکان رعایت گردد.

موارد سلب حضانت

سلب حضانت در صورتی امکان مطالبه را دارد که راجع به اصل حضانت در ضمن حکم طلاق یا حکم جداگانه ای توسط دادگاه اظهار نظر قضایی گشته و طرفی که حضانت کودک به عهده اوست شرایط حضانت را از دست داده و طرف مقابل سلب حضانت را از دادگاه بخواهد.

سلب حضانت در موارد ذیل پس اثبات هر مورد از طریق دادگاه صورت می گیرد؛

۱-اعتیاد زیان آور به الکل،مواد مخدر،قمار

۲-اشتهار به فساد اخلاق و فحشا

۳-ابتلا به بیماری روانی با تشخیص پزشک قانونی

۴-سواستفاده از طفل یا اجبار او به ورود در مشاغل ضداخلاقی مانند:فساد و فحشا،تکدی گری و قاچاق

۵-تکرار ضرب و جرح خارج از حد متعارف

در هرمورد در صورت سلب حضانت دادگاه با رعایت مصلحت طفل می تواند به طرفی که از او سلب حضانت شده اجازه ملاقات هفتگی یا ماهانه فرزند مشترک را ضمن حکم داده و شیوه آن را معین نماید.

وکالت حضانت

اصولا در صورت دارا بودن شرایط حضانت در هر دوی ابوین و تفاهم آنها مبنی در حضانت مطابق توافق به عمل آمده اجرا خواهد شد،لیکن این امر متوقف به عدم تشخیص وجود مضنه ضرر برای کودک در توافقات صورت گرفته توسط دادگاه می باشد.

به طورکلی در صورت عدم توافق زوجین و وجود شرایط مادر تا ۷سالگی و پدر پس از این سن اولویت در حضانت کودک مشترک دارند.

در صورت ممانعت طرفی که حضانت با اوست از انجام تکالیف مربوطه ایشان از طریق دادگاه خانواده الزام می گردند .

وکیل حضانت در تهران

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *