وکالت دعاوی ملکی

وکالت دعاوی ملکی از تخصصی ترین زمینه های کاری وکلاست البته انتخاب بهترین وکیل جهت وکالت دعاوی ملکی شما اهمیت زیادی دارد چرا که بسیاری از شکست های حقوقی جبران ناپذیر است.

در قانون مدنی،  املاک  در بخش عمال غیرمنقول جای می گیرند.  از آنجایی که قیمت ملک ثبات ندارد  سودآوری زیادی دارد، همیشه چالش‌های زیادی در این زمینه وجود دارد. اصول درآمد از املاک، تقسیم املاک مشاع، محافظت از املاک در برابر تعدی به آنها و همه موارد قانونی و حقوقی مرتبط به املاک را می توان از جمله چالش‌های مربوط به این مقوله  دانست. با توجه به وجود این چالش ها نیاز به وکیل ملکی که به دعاوی مربوط به ملک و املاک تسلط کافی داشته باشد، بیشتر می شود.

وکالت دعاوی ملکی

وکالت دعاوی ملکی

 

حوزه های تخصصی وکیل ملکی

یکی از معیارهای تشخیص یک وکیل خوب، میزان تجربه وی است. علیرغم آنکه تمام وکلای دادگستری امکان بررسی و قبول وکالت تمامی پرونده های ثبتی، کیفری، حقوقی، ملکی و خانواده و … را دارند، اما تجربه وکیل دعاوی ملکی در زمینه امور مرتبط به املاک، باعث می شود تا وی بتواند

وکیل ملکی،وکیل متخصص دعاوی ملکی،بهترین وکیل ملکی

میزان تجربه،  می تواند یکی از ملاکهای تشخیص یک وکیل خوب باشد. با این که همه وکلای دادگستری قابلیت ارزیابی و پذیرفتن وکالت همه پرونده‌های کیفری،  خانواده،  حقوقی، ثبتی و…  را دارند ولی در زمینه امور ملکی تجربه وکیل دعاوی ملکی سبب می شود که با درصد موفقیت بیشتری در همه دعاوی مانند احراز ملک مشاع،  تقسیم و افراز ملک مشاع،  قلع بنا،  تخلیه ملک، خلع ید  به تنظیم سند رسمی اقدام نماید. همچنین یک وکیل ملکی به واسطه تسلط خود به قوانین ملکی به راحتی می‌توانند در دعاوی ملکی اقدام به ابطال سند،  مطالبه اجرت المثل ایام تصرف، تعدیل و افزایش اجاره بها و غیره کند.

وکیل ملکی و وکالت دعاوی ملکی

در صورتی که یک وکیل ملکی قصد داشته باشد به خوبی از موکل خود به جهت دارایی  و املاک وی  دفاع کند می بایست به همه حقوق مرتبط به این موضوع تسلط کامل داشته باشد.  حقوقی که مربوط به موضوع ملک و املاک می باشند عبارتند از :

  1. حق تصرف اموال

هر مالک به دونه ایجاد مزاحمت برای همسایه ها و یا شخص دیگر، می تواند از ملک خود هرگونه که بخواهد استفاده کند با اینکه این تصرف نیست می بایست باتوجه به حدود متعارف باشد.  فقط در صورتی که به صورت قانونی حکم داده شوند امکان سلب مالکیت برای مالک وجود داشته باشد.

  1. حق انتفاع شخص ثالث

در صورتی که مالک،  ملک خود را  عقد قرارداد به فرد ثالثی واگذار کند، ملک مربوطه به عنوان یک امانت در اختیار آن فرد قرار دارد و شخص ثالث هیچگونه حق انتفاع بر ملک  را ندارد

  1. مالکیت حصول ملک

به این معنی است که هر محصولی که از خاک و آب ملک مثل گل میوه گیاه و غیره پرورش یافته باشند،  جز اموال قانون مالک می باشد

  1. حق وقف

هر مالک این اختیار را دارد که بر اساس شرایط و ضوابط مشخصی برای مدت زمان معلوم نیست ملک خود را به شخص دیگری.  البته او وقت می تواند عمومی یا خاص باشد.  یکی از شرایط وقف ملک، اهلیت مالک و لزوم مالکیت مالک می باشد.

 

دعاوی ملکی شامل چه مواردی می باشند؟

وکلای ملکی روزانه با تعداد زیادی از دعاوی ملکی مواجه هستند عمده موارد وکالت ملکی به قرار ذیل است:

 

تصرف عدوانی

قراردادهای مشارکت در ساخت و تعهدات مربوطه

تخلیه ید از املاک مسکونی و تجاری

سرقفلی

حق کسب و پیشه

مزاحمت و ممانعت از حق در املاک و……

وکیل  خلع ید

یکی از پر تکرارترین این دعاوی ملکی، دعوی خلع ید می باشد که  در این گونه دعوی ها مالک از شخصی که به صورت غیر قانونی ملک وی را متصرف شده است، شکایت می‌کنند و تعداد خاصی از مراجع قضایی درخواست خلع ید شخص متصرف از ملک را می دهد. در این گونه دعاوی شخص متصرف اول به شیوه قانونی و قراردادی و با اجازه مالک به انتفاع از ملک پرداخته است ولی بعد از تمام شدن زمانی که از قبل مشخص شده بود، ملک را به مالک اصلی تحویل نداده است و به شیوه غیر قانونی آن را به تصرف خود درآورده است. مهمترین مسئله ای که در این گونه دعاوی باعث می شود که مالک اذیت و درگیر شود و گرفتن وکیل ملکی را برای او الزامی می کند این است که مالک باید مالکیت بلامنازع  بر ملک را ثابت کند.

وکیل الزام به تنظیم سند رسمی ،تنظیم سند رسمی چه ضرورتی دارد؟

مالکان فقط در صورتی که سند رسمی برای ملک خود داشته باشند می‌توانند اقدام به نقل و انتقال آن ملک کنند.  ولی در اکثر موارد فروشندگان برای خریدار سند رسمی تنظیم نمی کنند.همچنین املاکی که در رهن بانک هستند نیز قابلیت تنظیم سند رسمی ندارند و در صورتی مالک بخواهد آن را به غیر منتقل کند می بایست سند را از رهن بانک خارج کند. در دعاوی و ضرورت به تنظیم سند رسمی،  خریدار به کمک  دادگاه و وکیل ملکی فروشنده را مجبور به تنظیم سند رسمی می نماید.

تحویل مبیع چه ضرورتی دارد؟

بعد از فروش ملک به مشتری،  فروشنده وظیفه دارد مبیع را به او تحویل دهد.  ولی در بعضی از موارد فروشنده از تحویل دادن مبیع  امتناع می کنند.  مخصوصاً اگر زمان تنظیم سند رسمی و وقوع معامله به سبب سودجویی فروشنده زیاد شود. در صورتی که این مشکل پیش بیاید خریدار قادر است با استفاده از یک وکیل ملکی طرح دعوی الزام به تحویل مبیع در مراجع قانونی مطرح کرده و از این راه ملک خریداری شده خود را تحویل بگیرد.

وکیل رفع تصرف عدوانی

رفع تصرف عدوانی در مطرح کردن دعوی به  شیوه حقوقی و کیفری،  پیچیدگی ملکی دعاوی می باشد.  چون در صورتی که دعاوی به شکل حقوقی مطرح گردد  نمی تواند دوباره آن را به روش کیفری مطرح کنید ولی وی که از ابتدا به صورت کیفری مطرح می‌شوند را می‌توانید دوباره به شکل حقوقی آن را مطرح کنید.  این موضوع باعث می شود که نیاز به وکیل ملکی جهت مطرح کردن دعاوی و رفع تصرف عدوانی احساس شود.  چرا که هر کدام از این دو روش روند پیگیری پرونده راههای اثبات دعوی متفاوتی دارند.

وکیل تخلیه ملک

تخلیه ملک تفاوت زیادی با خلع ید دارد و این تفاوت آنجا معلوم میشود که در دعوی تخلیه از فعل و غزل اثری نیست به عنوان مثال اگر در قرارداد اجاره به مستاجر اجازه تخلیه ملک را در هر زمانی که بخواهد داده باشید و بعد از درخواست مالک از مستاجر او از تخلیه ملک امتناع کند، مالک می توانند برای تخلیه ملک خود در دادگاه  از مستاجر شکایت کند.  تخلیه ملک نیازی به اثبات مالکیت ملک توسط مالک نیست اما در دعاوی خلع ید می بایستی که مالک مالکیت خود را به اثبات برساند.

وکیل رفع مزاحمت ملکی

یکی از دعاوی تصرف را می‌توان، دعوی و رفع مزاحمت دانست که در اینگونه دعاوی مالک از شخصی که غیرقانونی ملکه او را متصرف شده است،  شکایت می‌کنند و بر اساس رسیدگی به این شکایت مزاحمت رفع می شود.

 وکیل ملکی

در قراردادهای انتقال ملک و فروش، طرفین قرارداد می توانند جهت تنظیم و امضای قراردادها از وکیل امور ملکی استفاده کنند. در صورتی که مشکلی در این زمینه برای شما پیش بیاید می توانید با خیالی آسوده کار خود را به وکلای دعاوی ملکی بسپارید.

وکیل فروش ملک مشاع،وکیل سرقفلی

وکیل ملکی،وکالت ملکی،وکالت تخصصی دعاوی ملکی،وکیل متخصص دعاوی ملکی ،بهترین وکیل ملکی،وکیل دعاوی اصل ۴۹،وکیل املاک

به طور کلی هر تصمیمی که در مورد املاک مشاعی گرفته می شود می بایست همه مالکان آن ملک رضایت داده باشند ولی در مواردی که گرفتن رضایت همه  مالکان امکان پذیر نباشد،  در چنین شرایطی دادگاه می تواند دستور به افراد و تقسیم ملک مشاع را صادر کنند. لازم به ذکر است بعضی از املاک مشاعی قابلیت تقسیم و افراز ندارند که در این صورت یکی که می‌خواهد ملک را بفروشد می توانند با کمک یک وکیل ملکی دادخواست فروش ملک مشاع را مطرح نماید