وکالت دعاوی خانوادگی

وکالت دعاوی خانوادگی در زمینه های گوناگون صورت می گیرد و تماما در دادگاه خانواده طرح می گردد.

ممکن است افراد زیادی باشند که اختلافاتی در بین اعضای خانواده آن ها وجود داشته باشد به طوری که نتوانند در قالب خانواده به آن رسیدگی کنند و لازم است که در مراجع قانونی مطرح شوند تا به آن ها رسیدگی شود. در این جا می خواهیم برای این دسته از افراد اطلاعات مفیدی در این زمینه مانند بررسی امور حقوقی خانواده، تعریف وکیل خانواده و نقش او در حل کردن دعاوی خانوادگی و همچنین وظایف وکیل خانواده را ارائه دهیم.

وکالت دعاوی خانوادگی

وکالت دعاوی خانوادگی

 

خانواده و اهمیت آن در جامعه

اولین جامعه ای که انسان پس از تولد با آن مواجه میشوند، خانواده می باشد. و همانطور که می دانید خانواده تاثیر بسیار زیادی در شکل گیری شخصیت فرد دارد. از این رو در صورتی که امور خانواده برای رشد و تربیت نسل بعدی به بهترین شکل ساماندهی شوند، از بسیاری از دعاوی خانوادگی در آینده جلوگیری خواهد شد.

از این رو جهت ساده کردن ساماندهی امور خانواده قوانین خانواده و امور حقوقی آن وضع شده اند. وکیل خانواده هم برای رسیدگی هرچه بهتر به کار های حقوقی خانواده، در این زمینه اقدامات مناسبی را ارائه می دهد.

استفاده از خدمات مشاوره ای وکلای خانواده از اهمیت بسیاری برخوردار است چرا که پیش از هر اقدامی آگاهی از حقوق قانونی متقاضی مشاوره می تواند شخص را از دیدگاه های غلط رهانیده و در مسیر درست هدایت نماید.

امور حقوقی خانواده کدامند؟

همه شرایط و مسائلی که ممکن است از تشکیل خانواده تا تخریب و به هم پاشی آن به هر دلیلی به وجود بیاید در شرع اسلام و همچنین قوانین جمهوری اسلامی ایران پیش بینی شده است.

بر اساس خصوصیات او و روحیات اشخاص مجموعه ای از قوانین را برای خانواده در نظر گرفته است که به این مجموعه قوانین، قانون حمایت از خانواده گفته می شود برخی از این قوانین در قانون مدنی موجود می باشد.

امور حقوقی خانواده هم به همین قوانین مربوط است. این قوانین عبارتند از:

  1. قوانین طلاق ( که این قوانین می تواند شامل طلاق توافقی، رجوع از طلاق، گرفتن حضانت فرزندان بعد از طلاق)
  2. قوانین مرتبط با حقوق زن ( این قوانین نیز شامل مهریه، نفقه، استراد جهیزیه، اجرت المثل ایام زوجیت و… می باشند)
  3. شرایط امکان ازدواج دوم
  4. قوانین مربوط به اصول تمکین و نشوز

وضع اینگونه قوانین او با عث می شود که طرفین مال تعدی از وظایف خود را کاهش دهم و حقوق همدیگر را رعایت کنیم. البته توجه داشته باشید که در بسیاری از موارد فوق، قانون این اجازه را به طرفین داده که با هم به توافق برسند و این موضوع محکم شدن زوجین شود.

وکیل خانواده

در چه مواردی وجود وکیل خانواده برای حل اختلافات آن مورد نیاز است و وکیل خانواده می توانند از مسئله را حل نماید؟

  1. در صورتی که وکیل خانواده در همه زمینه های خانوادگی و مشکلات احتمالی تجربه کافی را داشته باشد
  2. در صورتی که وکیل خانواده با همه قوانین مربوط به دعاوی خانواده مسلط باشد.
  3. وکیل خانواده به عنوان شخص ثالث بدون در نظر گرفتن احساسات و تجربه خاص در طرفین دعوی حکم می کند و مسئله را حل می نماید.
  4. چنانچه برای اثبات واقعیت زمان انرژی کمتری جهت فراهم کردن اسناد و مدارک دارید.
  5. یکی دیگر از مواردی که وکیل خانواده می تواند مثمر ثمر باشد زمانی است که برای رسیدگی به پرونده حقوقی خود تخصص کافی نداشته باشید.

بنابراین پیشنهاد می‌کنیم برای بهبود سرعت فرایند پرونده خود همچنین پیروزی در پرونده بهتر است یک وکیل خانواده مناسب برای پرونده خود انتخاب نمایید.

وکیل خانواده در کشورهای پیشرفته چه نقشی دارد؟

در اکثر کشورهای پیشرفته بسیاری از خانواده ها نه تنها پزشک خانوادگی دارند بلکه وکیل خانوادگی نیز دارند که سالیانه هزینه مشخصی را برای وکیل خود واریز می نمایند. البته نمی‌توان به طور قطع گفت که وکیل خانواده به همه مسائل حقوقی مسلط است و معمولاً وکیل خانواده جهت حل کردن مسائل حقوقی مربوط به خانواده مورد استفاده قرار می گیرد. به طور کلی وکیل خانواده به اختلافات خانوادگی محدود نمی شود و احتمال دارد همه امور حقوقی یک خانواده با کمک او حل شود و یا در صورتی که وکیل خانواده از عهده مشکل خاصی بر نیاید آن را به وکیل مربوطه ارجاع می دهد.

نقش وکیل امور حقوقی خانواده در ایران

در کشور ایران الزامی برای گرفتن وکیل خانوادگی برای هر خانواده وجود ندارد وکالت دعاوی خانوادگی مورد توجه نبوده و البته خدمات و حمایت خاص نیز در این زمینه از طرف دولت ارائه نمی شود. با اینکه بیمه وکالت از طرف چند شرکت بیمه ایرانی مطرح شده بود ولی در مورد وکیل خانواده به نتیجه نرسید. پیشنهاد می شود در مورد امور معاملات قراردادها، امور مربوط به تشکیل خانواده و فرزندان و همچنین ایه‌گذاری‌های جز و کل برای خود یک مشاوره حقوقی انتخاب کنید تا با استفاده از راهنمایی های او با صرف زمان کمتری مسائل را به سادگی حل نمایید.

احتمال دارد بعضی از خانواده ها به دلیل نگرانی در پرداخت هزینه‌های سالانه وکیل و حقوقی اقدام به گرفتن وکیل حقوقی خانواده نکنند. اما باید بگوییم شما می‌توانید با یک حساب سرانگشتی ساده از هزینه های بسیار زیادی که برای اشتباهات حقوقی ،تربیتی، تجاری و روابط بین فردی که پرداخت می کنید جلوگیری نمایید. این موضوع تقریبا شبیه زمانی است که برای جلوگیری از هزینه های درمانی خود و خانواده تان را بیمه می کنید.

وکیل خانواده وکیل خانواده چه نقش وظیفه ای دارد؟

یک وکیل خانواده موظف است به همه مشکلات حقوقی که بر اساس قرارداد خود مشخص شده است رسیدگی کنند. البته اختیارات و وظایف وکیل امور حقوقی خانواده توسط نماینده یا سرپرست خانواده مشخص می شود مشاوره حقوقی خانواده قادر است در اموری مانند، نقل و انتقال اموال، خرید و فروش اموال خانواده، دعاوی و اختلافات خانوادگی، شرکت در جلسات، تعیین نسب و نفقه، همچنین مسائل مربوط به فرزندان، مسائل مربوط به انحصار وراثت و ارث و… دخالت کرده و اقدام به راهنمایی خانواده نمایند.

دادگاه دعاوی خانوادگی

غالب دعاوی خانوادگی در دادگاه خانواده طرح می گردد از قبیل طلاق و نفقه و الزام به تمکین تا دعاوی از قبیل :تغییر جنسیت،امور مربوط به غایب مفقودالاثر ،حجر و رفع حجر

دادگاه خانواده اصولا در حوزه قضایی شهرستان تشکیل می گردد اما ممکن است حسی صلاحدید ریاست قوه قضایی در حوزه قضایی بخش نیز تشکیل گردد،در صورت فقدان دادگاه خانواده در بخش به دعاوی در صلاحیت دادگاه خانواده در دادگاه عمومی بخش رسیدگی می گردد.

وکالت دعاوی خانوادگی خود را به وکلای متخصص ما بسپارید با اطمینان از تخصص ما در این زمینه خدمات وکالت.