وکیل مهریه

کمتر کسی وجود دارد که در طول عمر خود چندین مرتبه مجبور به مراجعه به دادگستری و دفاع از دعاوی مطروحه علیه خود یا طرح دعوا علیه دیگران نگردد،وکلای دادگستری اشخاصی هستند که می توانند شما را در این زمینه راهنمایی و یا همراهی نمایند،اهمیت داشتن وکیل صرف نظر از جلوگیری از طولانی شدن روند رسیدگی نیل به نتیجه یا آگاهی از نحوه صحیح تلاش برای نتیجه مطلوب است.

وکیل مطالبه مهریه

مهریه مالی است که زن در نتیجه عقد نکاح مالک آن می شود و مرد ملزم به پرداخت آن است مهر در یک تقسیم بندی به :

مهرالمسمی

مهرالمثل

مهرالمتعه

تقسیم می گردد که تعریف و آثار قانونی هرکدام به طور مجری قابل بحث می باشد.

انواع مهریه

مهریه ممکن است عین معین باشد مانند:یک خانه معین یا یک ماشین یا سرویس طلای معین،مهریه ممکن است منفعت مال معینی باشد مانند:منفعت ده ساله یک باغ سیب با سکونت پنج ساله در یک خانه ،مهریه حتی ممکن است عمل و کاری باشد که در نگاه عرف واجد ارزش اقتصادی است مانند:آموزش زبان خارجی،ساخت یک خانه،….

حتی به لحاظ قانونی مهریه می تواند از مصادیق مالکیت معنوی از قبیل :پروانه اختراع،طرح صنعتی ثبت شده ،برند و یا حق تالیف یک اثر هنری باشد.

داگاه صالح برای مهریه

اصولا دادگاه محل اقامت خوانده یعنی مرد دادگاه صالح می باشد لیکن قانونگذار جهت حمایت از زن دادگاه  محل عقد و نیز دادگاه محل اقامتگاه زن را نیز صالح در نظر گرفته است.

متاسفانه با صدور بخشنامه جدید ریاست قوه قضاییه جهت کاستن از تراکم کار دادگاه ها زن می بایست جهت مطالبه مهریه بدوا به مراجع ثبتی مراجعه نموده و در صورت عدم وصول حق با گواهی عدم امکان اجرای سند به دادگاه های خانواده رجوع نماید.

وکالت مهریه/حق حبس زن در خصوص مطالبه مهریه

به موجب قانون زن می تواند مادام که مهریه به او داده نشده از انجام تکالیف زناشویی خودداری کند(این خودداریم هم شامل تمتع جنسی و هم سایر تکالیف زناشویی می شود)

البته این عدم تمکین باعث سقوط حق زن در نکاح دائم نسبت به مطالبه نفقه نمی شود،و زن در این وضعیت می تواند هم زمان که از انجام تکالیف زناشویی ممانعت می کند ،نفقه خود را نیز دریافت کند.

نقفه زن مطلقه در دوران عده طلاق

زنی که به طلاق بائن از همسر سابق خود جدا شده مستحق نفقه نمی باشد مگر اینکه باردار بوده در در مدت حاملگی نفقه زن با عهده همسر سابق می باشد،اما زن مطلقه رجعیه در از همسر خود طلاق رجعی گرفته در دوران عده رجعی مستحق مطالبه نفقه می باشد .

 

وکیل مهریه.وکیل مهریه در تهران.وکیل مطالبه مهریه

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *